جوجه کشی بلدرچین روش جوجه کشی از تخم بلدرچین

جوجه کشی بلدرچین روش جوجه کشی از تخم بلدرچین

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

جوجه کشی بلدرچین روش جوجه کشی از تخم بلدرچین
ستر

محلی که تخم مرغهای آماده جوجه کشی درون شانه های مخصوص خود در آن قرار گرفته و تا 72 ساعت قبل از خروج جوجه ها با شرایط دمای 37.5 و رطوبت 60% در آن قراردارند.

دما : بهترین دما برای جوجه‌کشی به طور متوسط معادل 37.8-37.2 درجه می‌باشد. کاهش دما منجر به ديرتر خارج شدن جوجه‌ها از تخم‌مرغ می‌شود و افزايش آن منجر به زودتر خارج شدن جوجه‌ها از تخم‌مرغ می‌گردد. درجه حرارت مناسب درماشين های مختلف تا حدودی متفاوت می‌باشد. البته گاهی اوقات حساسیت بالای سنسورها چند دهم بالاتر و یا پایین تر نمایش می دهند که طبیعی می باشد.

رطوبت: از عوامل اصلی جوجه کشی بلدرچین بوده به طوری که کاهش یا افزایش بیش از حد آن مشکلاتی را در روند جوجه درآوری تولید می کند. در دستگاه های جوجه کشی رطوبت به طرق مختلف(ظرف آب درونی، رطوبت سرد و یا اسپری ریز قطرات آب) تامین میشود. نحوه تامین رطوبت براساس ابعاد و تهویه دستگاه توسط کارخانه سازنده مشخص میگردد، ولی کاربر براساس شرایط محیطی و تجربه می تواند منابع دیگر تامین رطوبت را به دستگاه خود اضافه نماید.

دمای موجود در ماشينهای جوجه‌کشی باعث دی هیدراته شدن (ازدست دادن آب) تخم‌مرغها و تلفات جنين می‌شود. از اين روتوجه به رطوبت مناسب از اهميت بسياری برخوردار است. از طرفی کاهش رطوبت ماشينهای جوجه‌کشی منجر به افزايش تبخير و بزرگ شدن کيسه‌های هوايی داخل تخم می‌شود. در نتيجه نوک جوجه زود تر به اطاقک هوایی می‌رسد و مشکل جمع نشدن کامل زرده و عفونت کیسه زرده در جوجه ها مشاهده می شود. همچنين افزايش رطوبت نيزمنجر به وسعت دير بهنگام کيسه هوا شده و جوجه در اين زمان قادر به تنفس نخواهند بود.

تهويه: طی دوره جوجه‌کشی اکسيژن مورد نياز جنين توسط منافذ موجود در پوسته تخم‌مرغ تامين می‌شود. دی‌اکسيدکربن نيز از همين منافذ خارج می‌گردد. ميزان اکسيژن مورد نياز جهت رشد جنين حدود21% می‌باشد. به ازای هر1% کاهش ميزان اکسيژن 5%ميزان جوجه‌دهی کاهش می‌يابد. همچنين عدم خروج دی‌اکسيدکربن و تجمع آن در اطراف تخم‌مرغها منجر به کاهش درصد جوجه درآوری می‌شود. در دستگاه های جوجه کشی پرتابل تهویه توسط دریچه های ورود هوای تازه و خروج هوای آلوده و همچنین فن های تخلیه کننده هوا صورت میگیرد. در برخی از دستگاه ها هوای خنک تازه از دریچه های پایینی وارد شده و بعد از ورد به محوطه هیتر و گرم شدن در دستگاه پراکنده میشود همچنین هوای الوده همراه با هوای گرم به سمت بالای دستگاه رفته و از دریچه های تخلیه خارج می شود. تهویه محل استقرار دستگاه امر مهمی در جوجه کشی می باشد.

چرخش تخم‌مرغها : هنگام چیدن تخم مرغ ها در شانه انتهای پهن (قسمت کیسه هوایی) رو به بالا و انتهای تیز آن رو به پایین قرار میگیرد . چنانچه این عمل صورت نگیرد سر جوجه در قسمت باریک قرار میگیرد و جوجه در روز پایانی قادر به تنفس نمی باشد. اگر عمل چرخش به طور منظم انجام نگیرد باعث چسبندگی جوجه به پوسته شده و میزان جوجه درآوری کاهش می یابد. عمل چرخاندن موجبات گرم شدن يکنواخت تخم‌مرغها را نيز فراهم می‌کند. اين عمل چندين بار در طی روز انجام می‌گيرد. تعداد دفعات چرخش در طی روز حداقل 6-4 بار و در برخی از ماشينهای جوجه‌کشی هر 1ساعت يکبار انجام می‌شود.

جوجه کشی بلدرچین
جوجه کشی بلدرچین

هچر

سه روز باقی مانده، يعنی از روز (21-19 در مرغ و 13 – 17 در بلدرچین) تخم‌مرغها را در داخل دستگاه هچر (جوجه‌گير) قرار می‌دهند که دمای آن2/37 درجه و رطوبت آن 75% است.

در دستگاه هچر از سه عامل از عوامل چهارگانه مذکور در ستر مورد توجه می‌باشد : دما، رطوبت، اکسيژن

رطوبت بيشتر در دستگاه هچر به اين علت است که بعد از روز 19جنين تنفس دارد، و دی‌اکسيدکربن و آب ترکيب شده و منجر به شکستگی پوسته‌ها می‌شوند. همچنين جنين در روز 19مقداری از کلسيم پوسته را برداشت می‌کند (120ميلی گرم در طول 21روز)

در طی دوره 21روزه جوجه‌کشی تخم‌مرغها 18 روز در ستر و 3 روز در هچر قرار دارند، زمان انتقال تخم‌مرغها ازستر به هچر به شرايط تخم‌مرغ ها بستگی دارد.در حقيقت زمانيکه 2-1% تخم‌مرغ ها نوک زده شوند زمان انتقال تخم‌مرغ به هچر است.

 

فروش دستگاه جوجه کشی از بلدرچین

Related Posts

شترمرغ نر و ماده از نگاه علمی – بخش پنجم
شتر مرغ ها از نگاه علمی – بخش سوم
تولید تخم نطفه دار و جوجه کشی
عوامل موثر بر نطفه داری

77 دیدگاه برای “جوجه کشی بلدرچین روش جوجه کشی از تخم بلدرچین

 1. سلام من 168تا تخم تو دستگاه جوجه کشی قرار دادم زمان قرار دادن دستگاه به هچر در روز 14هست. هر جایی راجع به رطوبت یه چیز نوشتست تو دفتر نوشتست باید تا 65باشه خب واسه من که رطوبتش تا 68 هم میره ای مشکل ایجاد میکنه؟بعدش هنگام چرخش دستگاه گاهی اوغات وست راه کج وایمیسته من میتونم به حالت دستی صافش کنم چون اگه این کارو نکنم همینطوری کج وایمیسته.

  1. متغییر بودن رطوبت مابین 60 تا 70 طبیعی و خیلی نگران اون نباشید ولی گردش در دستگاه جوجه کشی بسیار مهمه و حتما باید صحیح انجام بدیدن

   1. دستگاهی که ، از گروه اسکندری خریداری کردم ، با اینکه روی ان نوشته رطوبت بین 60 تا 80 طبیعی است . ولی من برای تخم کاسکو ان را تهیه کردم و میدانم که تخم کاسکو به رطوبت 55 نیاز دارد . ولی هیچوقت رطوبت روی 55 قرار ندارد . گاهی 65 است و گاهی 75 و بین این ارقام در نوسان است … این میزان رطوبت تاثیر منفی در تخم ها دارد؟

    1. دوست عزیز دستگاه های گروه صنعتی دارای سیستم دستی میباشد که میتوانید میزان دما و رطوبت را به صورت دستی وارد نمایید.

    2. سلام حال شما خوبه منم براي همين كار دستگاهيي تهيه كردم
     اگه پيام بدين از تجربيات هم استفاده كنم با تشكر

 2. سلام یکجا نوشته باید نوک نیز تخم بلدرچین بالا باشه جایی دیگه نوشته باید پایین باشه الان کدومش استانداردتره؟؟؟؟؟؟

    1. بله دوست عزیز در مورد تخم کاسکو هم باید در زمان قرارگیری درون دستگاه جوجه کشی نوک تیز رو به پایین باشد.

 3. سلام دوست عزیز من تو روستا زندگی میکنم کنار منزلم یه زمین دارم به وسعت ۳۰۰ مترمربع، یه سالن داخلش زدم به وسعت ۴ در ۱۰ ،،، میخواسم ۳۰۰تا جوجه گوشتی ۴۵ روزه پرورش بدم، البته سالن رو کاملا مجهز کردم به وسایل مرغداری، فقط میخواستم بدون آیا تو دوره پرورش اینقد بو داره که همسایه ها اذیت بشن؟؟؟

  1. سولات شما فنی و دقیق بوده و نیازمند پاسخ های دقیق است لطفا با گروه فروش تماس بگیرید و با مهندسین مشاور بخش فروش صحبت کنید کلیه سوالات شما در رابطه با جوجه کشی و پرورش طیور پاسخ داده خواهد شد

    1. دوست عزیز تخم های نطفه دار را از مراکز پخش تخم نطفه دار تهیه فرمایید فقط توجه داشته باشید مکانی که تخم ها را تهیه میفرمایید دور نباشد زیرا تخم های نطفه دار به شدت آسیب پذیرند.

 4. سلام و درود بر شما
  سه ماه پیش دستگاه ۹۶تایی از شرکت شما خریداری کردم و فعلا دارم تمرین میکنم
  سوالی که دارم اینه که زمانی که دستگاه رو رو پرنده مورد نظر تنظیم میکنیم روز شمار رو اول نشون میده ولی بعد از چند ثانیه off نشان داده میشه .
  ایا این درسته یا باید کاری انجام بدم تا روز شمار رو نشون بده .
  با تشکر از زحمات شما عزیزان
  محمدی از کرج

  1. دوست عزیز این مورد احتمالاً مشکل فنی باشه لطفاً با واحد خدمات پس از فروش به شماره 32346612-044 تماس حاصل فرمایید.

 5. من دستگاهم روخودم ساختمو دماش بین 36 تا 38درجه متغیره چرخوندنش هم هر3تا6 ساعت یه بار انجام می دم که درروز5 یا6 بارانجام می دم یک بار آب دستگاه تموم شدواتغریبا1ساعت دردمای42درجه سانتی گراد ماند آیا جوجه بلدرچین هایم بدنیا می آیند؟روش نطفه یابی بلدرچین راهم بگویید

  1. چرخوندن تخم ها بسته به نوع تخم پرنده متغییر هستش اما به طور نرمال شما باید در هر 2 ساعت یکبار بچرخانید تخم ها را و در مورد سنجش نطفه درون تخم میتوانید از نطفه سنج استفاده نمایید.

 6. سلام من یک دستگاه 48 تایی هوباطور امریکایی دارم مشکلم اینه که رطوبتش بالا میره یعنی 75 و 80چطور رطوبتشو تنظیم بکنم تشکر البته تخم بلدرچین گذاشته ام .

  1. دستگاه هواباتور جزو تولیدات گروه صنعتی اسکندری نمیباشد اما برای راهنمایی در این مورد میتوانید با واحد خدمات پس از فروش گروه صنعتی اسکندری به شماره 32346612-044 تماس بگیرید.

 7. سلام توروخدا کمکم کنید اگر بخام یه دستگاه جوجه کشی خانگی درست کنم حرارت و رطوبت دقیق چقدره؟
  و دستگاهی ک شما گفتید رو اگر بسازم برای بلدرچین مناسب هست و شرایط خاصی نداره؟ چون اون دستگاه مال تخم مرغه خاهشن کمکم کنید

  1. دوست عزیز با توجه به اینکه تخم بلدرچین و مرغ دما و رطوبت تقریباً یکسانی دارند پس میتوانید برای جوجه کشی از مرغ و بلدرچین از این دستگاه استفاده نمایید.

 8. سلام.خسته نباشید 4روزه تخم نطفه دارو تو دستگاه گذاشته بودم تا روز سوم هم نبضش میزد هم کامل رگ بسته بود یکی دوساعت از دیشب برق رفته بود و دماش ب 30اومده بود.الان نبضش کامل معلوم نیس ینی جوجه ها مردن؟؟اگه کمکم کنین ممنون میشم

  1. بهتر است 24 ساعت صبر کنید و به دقت به رشد تخم نطفه دار دقت کنید اگر هیچ رشدی نداشت یعنی رشد تخم متوقف شده باشد جوجه تلف شده است.

 9. سلام؛ ایا هر دو مرحله ستر و هچر در دستگاه 48تایی خانگی برای تخم بلدرچین با هم صورت می گیرند و نیاز نیست تا انتهای دوره نسبت به انتقال تخم ها به دستگاه دیگری اقدام نمود؟؟؟

  1. بله دقیقاً همینطور است. به این معنی که نیازی نیست شما دستگاه را تغییر دهید فقط مکان تخم ها داخل دستگاه عوض میشه که با توجه به اینکه مکان تخم ها در زمان هچر به قسمت پایین تری در همان دستگاه (ایزی باتور 1) انتقال می یابد و شرایط مخصوص هچر میشود راندمان 98% را در جوجه کشی با دستگاه جوجه کشی 48 تایی ایزی باتور 1 تجربه خواهید کرد.

 10. با سلام و تقدیر از پاسخ دهی بهنگام شما مدیر محترم….
  من یک دستگاه ایزی باتور 1(48تایی) از شرکت خریداری کردم و در حال تست دستگاه قبل از شروع فرایند جوجه کشی هستم. سوالی داشتم در این خصوص که “موتور گرداننده تخم ها که شانه ها را میچرخونه چه زمانی شروع به چرخش میکنه تا من از صحت عملکردش اطمینان حاصل کنم؟؟؟” ، من حدود یکساعتی دستگاه را روشن کردم و مد دستگاه را روی بلدرچین گذاشتم(چون قصد جوجه کشی بلدرچینو دارم) ولی موتور تا الان به کار نیفتاده!!!! ممکنه راهنمایی بفرمایین. سپاس

 11. سلام
  برای جوجه کشی بلدرچین، رطوبت موردنیاز حدود 60% گفته شده، حالا اگر میزان رطوبت درون دستگاه تا 67% بالا رفت تکلیف چیه و چجوری میشه این رطوبتو کم کرد؟

  1. دوست عزیز این به صورت اتوماتیک انجام شده و نیازی به تغییرش نیست. برای اطلاع دقیق از این موضوع نیز میتوانید با بخش خدمات پس از فروش ما به شماره 044337449880 در ارتباط باشید.

 12. سلام خسته نباشید
  من الان یک روز هستش که تخم بلدرچین درون دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 1 گذاشتم، دمای دستگاه حدود 37.7 درجه هستش ولی رطوبت دستگاه حدود 65% ایا این موضوع مشکل ایجاد میکنه و اینکه برای حل کردنش باید چکار کرد

  1. با سلام نخیر دوست عزیز اگر از سیستم اتوماتیک استفاده کرده اید که با انتخاب نوع پرنده دستگاه فاکتور های لازم را برای رطوبت و دما تنظیم مینماید هیچ مشکلی نیست و این میزان رطوبت و دما بهترین میزان برای جوجه کشی از آن پرنده میباشد.

 13. سلام؛ سپاس از پاسخگویی مناسب وبهنگام شما
  من 6 عدد تخم بلدرچینو در دستگاه ایزی باتور تیپ 1 گذاشتم و الان روز دهم جوجه کشی است. دماسنج دستگاه رقم37.7 .و یا 37.6 نشون میده و رطوبت سنج میزان رطوبت متغیر بین 75% تا 70% را نشون میده.
  آیا این میزان رطوبت مناسبه و اگر زیاده باید چکار کرد تا به حد نرمال برسه؟

  1. با استفاده از نطفه سنج و با توجه به پیشرفت نطفه درون تخم میتونید تشخیص بدید که نطفه داخل تخم زنده هست یا نه

 14. سلام من پانزده روز هس تخم بلدرچینهارو گذاشتم تودستکاه که خودم درست کردم هنوز خبری نیست چطورتشخیص بدم زنده ان یانه دوتاازتخمهاروشکستم جوجه بودن ولی هنوز هیچ کدام چیک نزدن خواهشا راهنمایی کنین

 15. سلام.فقط خواستم از مدیر سایت بابت رسیدگی به سوالات عموم تشکر ویژه داشته باشم.امیدوارم با توجه به نامگذاری سال جدید توسط مقام معظم رهبری از گروه صنعتی اسکندری حمایت بیشتری به عمل بیاید و همینطور کیفیت کالای ایرانی به مراتب بالاتر رود.متشکرم.

 16. سلام وقت بخیر .
  من یه دستگاه جوجه کشی بلدرچین اتوماتیک ساختم والان حدود ۵روز است که ۸۰۰تا تخم بلدرچین در اون گذاشتم الان دماش ۳۷/۵تا۳۷/۹هست و رطوبتش بین ۶۰نا۶۲
  ایا این ها درست هست ؟
  در روز۱۴هم باید چه کار کنم ؟
  چه طور به طور دقیق تخم هارو نطفه یابی کنم. اخه اینا خوب دیده نمیشن ؟
  لطفا کمکم کنید

 17. سلام…ببخشید میشه بدون دستگاه رطوبت سنج رطوبت تقریبی دستگاه رو بفهمیم…مثلا یک کاسه اب زیر لامپ40وات باشه برای ستر خوبه؟؟؟

  1. بله برای تخم مرغ این امکان وجود دارد اما نمیتوان تضمین کرد که 100% جوابگو خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر و مشاهده دستگاه های جوجه کشی نمونه ساخته شده توسط دیگر کاربران به این لینک مراجعه فرمائید.

 18. سلام…از سایت داده شده استفاده کردم.اما شما جواب منو ندادید… بخاطر گران بودن قیمت رطوبت سنج مثلا یک کاسه250میلی لیتری زیر لامپ40وات برای زمان ستر خوبه؟؟؟برای تخم بلدرچین میخوام.؟

 19. سلام خواستم بدونم جوجه بلدرچین روز چندم تخم رو سوراخ میکنه؟ که به هچر منتقلش کنم الان روز چهاردهمه و خبری نیست الان باید چه کار کنم ؟در ضمن دستگاه ایزی باتور 96 تایی دارم و روی بلدرچین تنظیمش کردم

  1. با سلام
   دوره جوجه کشی بلدرچین به طور متوسط در حدود ۱۷ طول میکشه ولی اگر جنین رشد خوبی داشته باشه احتمال روز 15 هم وجود داره.

 20. سلام من یه دستگاه 48تایی ایزی باتور یک دارم فن دستگاه زیاد صدا میکنه دستگاهم ضمانت داره ولی راهم خیلی دوره میخواستم ببینم میتونم خودم تعویضش کنم فقظ یه راهنمایی میکنین چطوری عوضش کنم

  1. بله شما میتوانید با بخش خدمات پس از فروش تماس گرفته و خواهان فن یدکی دستگاهتان گردید. برای نصب آن نیز میتوانید از بخش خدمات پس از فروش کمک های لازم را دریافت نمایید.

 21. سلام من از دستگاه 48تایی شما استفاده می کنم الان 120 تا تخم بلدرچین توش گزاشتم آب دستگاه دیروز تموم شده بود و رطوبت به 41درصد رسید بود فکرکنم پنج یا شش ساعت با این رطوبت بوده میخواستم ببینم واسه تخم ها مشکلی پیش اومده یا نه

   1. بسیار سپاسگزارم مجتبی

    سلام مجدد میخواستم بینم واسه نطفه سنجی نیاز هست همه تخمهارو چک کنم یا نه تودستگاه 120تا تخم بلدرجین دارم والان توروزششم هستن

  1. دستگاه های جوجه کشی اکثراً به صورت اتوماتیک هستند و نیازی به چرخش دستی نیست (به صورت اتوماتیک در زمان خودکار میچرخند)

 22. سلام من یه تعداد تخم بلدرچین در دستگاه گذاشتم در پایان روز ۱۴ انها رو درون سبد هچ قرار دادم روز ۱۶ صبح تعدادی از انها از تخم در امدند ایا زود بدنیا امده اند یا این حالت نرمال هست ؟
  نیازی هست الان تعدادی از پوسته های تخم را از درون سبد در بیاورم یا باید صبر کنم و روز هفدهم این کار را انجام دهم؟
  معمولا میگویند جوجه ها ۲۴ ساعت درون دستگاه بمانند بعد خارج شوند حالا در مورد من که جوجه ها یه تعداد زودتر بدنیا امدند و تعدادی احتمالا فردا بدنیا میایند باید چکار کنم ؟
  با تشکر از سایت و پاسخ گوییتان

  1. نخیر شما میتوانید تا 24 ساعت بعد از اولین جوجه ای که هچ شده منتظر بماینید تا بقیه نیز از تخم درآیند.

 23. سلام.من یه دستگاه ۹۶۰ عددی بلدرچین دارم میخوام این دوره دوبل کنم صفحه ها رو مشکلی پیش نمیاد برای تخم ها؟
  مثل اکسیژن کم برسه به تخم ها یا تهویه دستگاه برای این تعداد جوابگو نباشه

 24. سلام خداقوت من یه دستگاه شرکت مکانیزاسیون کوثرخریدم امایم‌مشکل داره اونم اینکه دستگاه رطوبت سازش دیسکیT20هست ورطوبت از53بالاترنمیرفت باراهنمایی اینترنتی یه المنت عایق توآب گذاشتم ویه دیمرسرراهش گذاشتم ومیخوام تخم بلدرچین داخلش بذارم دمارو37. 5تنظیم کردم که تا37. 8بالامیره وتا37. 3پایین میادورطوبت هم تا63بالامیره وتا57پایین میادمیخواستم بدونم این نوسانات مشکلی نداره؟ وسوال دومم اینه که رطوبت سنج دیجیتال تودستگاه گذاشتم همیشه رطوبت روتا2الی3درجه بیشترازبُرددستگاه نشون میده آیالازمه که رطوبت سنج دستگاهم روکالیبره کنم لطفاراهنماییم کنیدسپاس فراوان

 25. سلام وقتی جوجه بلدرچین رو در روز ۱۷از دستگاه خارج میکنم مابقی جوجه ها که هنوز از تخم بیرون نیومده دوباره در دستگاه قرار میدم از تخم بیرون نمیاد وداخل تخم میمیره لطفا راهنمای کنید

  1. اگر منظور شما در استفاده از دستگاه های جوجه کشی میباشد بله به صورت خودکار متوقف خواهد شد. در صورت نیاز به خرید دستگاه جوجه کشی میتوانید از وب سایت رسمی گروه صنعتی اسکندری دیدن فرمایید. http://www.joojekeshi.com

 26. سلام
  من تعدادي تخم بلدرچين دارم ك توي دستگاه خانگي گذاشتم و حرارت دستگاه ٣٥ بيشتر نيست حالا بر اساس تعداد روزهايي ك تخم هچ ميشه و چرخش انجام ميدم چن روز بيشتر اينكار رو بكنم؟چون تخم بلدرچين بايد ٣٧ درجه حرارتش باشه حال ب اين اساس تخم هاي من ديرتر هچ ميشه من بايد چن روز بيشته اون تخما رو چرخ بدم يا ١٤روز شد متوقفش كنم ؟لطفا كمكم كنيد؟

  1. با عرض سلام و خسته نباشید برای اینکه جوابی دقیق تر دریافت نمایید بهتر است با بخش خدمات پس از فروش به شماره تماس 09104423405 در ارتباط باشید. چنانچه پاسخگویی در این مورد دریافت نکردید میتوانید در انجمن جوجه کشی درج نمایید تا به صورت تخصصی جوابی دریافت کنید. http://forum.joojekeshi.com

 27. سلام خسته نباشید چرخش تخم ها هر چند ساعت باید انجام بگیر دستگاه من بطور دستی تنظیم میشه ?

 28. سلام چنانچه دستگاه درروز چهارم که تخم داخلش گذاشتم به مدت 24ساعت چرخشی صورت نگرفته باشه چه مشکلی به وجود میاد با تشکر از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *