گونه های مرغ مینا

گونه های مرغ مینا

گونه های مرغ مینا :در جهان بالغ بر بیست و یک گونه مینا وجود که در سه دسته رده بندی شده اند:

الف – مینای معمولی (Common Mynah

ب – مینای گوشواره ای ) (Hill Mynah)

ج – مینای بالی (Bali Mynah)

مرغ مینای معمولی (هندی)

گونه های مرغ مینا
گونه های مرغ مینا

نام علمی  این پرنده Acridotheres tristis است ، Acridothres  به معنی شکارچی ملخ است و به معنی افسرده و غمگین است که احتمالا به رنگ پرنده که سیاه است بر می گردد. این گونه پرنده بومی آسیا از جمله ایران، جنوب آسیا از جمله پاکستان، هند، نپال، بوتان، بنگلادش، سریلانکا و همچنین ترکمنستان، افغانستان، قزاقستان، میانمار، مالزی، سنگاپور، تایلند، شبه جزیره هند و چین است. مرغ مینا به بسیاری دیگر از نقاط دنیا از جمله کانادا، استرالیا، نیوزیلند، کالدونیای جدید، هاوایی، آفریقای جنوبی و جزایر اقیانوس هند (سیشل، موریس، مالدیو، آندامان و جزایر نیکوبار) و نیز به جزایر اقیانوس آتلانتیک و اقیانوس آرام برده شده است. این پرنده به اندازه مرغ مینای گوشواره ای مورد توجه صنعت تجارت پرندگان نیست. مرغ مینای معمولی در هند به نام دوست کشاورزان معروف است. طیف وسیعی از مرغ مینای معمولی در حال افزایش است تا حدی که در سال ۲۰۰۰ کمیسیون بقا گونه های IUCN را در جهان به عنوان بدترین گونه ی مهاجم اعلام کرد. انجمن شکار پرندگان آمریکا (ABA) مرغ مینای معمولی و یا مرغ مینای هندی را در فهرست گونه های پرندگان خود در سال ۲۰۰۸ قرار داد. طول این پرنده ۲1/۷۶ سانتی متر و طول بال های آن ۴۵/۷۲ سانتی متر است. مرغ مینای هندی دارای سری سیاه با چشم های کوچک زرد رنگ می باشد. بر خلاف دو گونه ای دیگر مرغ مینا، که عمدتا تمام بدن آنها سیاه است، مرغ مینای هندی به طور یکدست سیاه رنگ نیست. این پرنده از حشرات، میوه، دانه، شهد، خزندگان کوچک، تخم پرندگان و جوجه تغذیه می کند. مرغ مینای معمولی نیز مانند همنوعان خود تک همسر است و با جفت خود با احترام رفتار می کند. این پرنده چندین صدا و آهنگ از خود در می آورد که یکی از انها صدایی شبیه به رادیو-رادیو-رادیو (Radio) Radio Radio می باشد. برخلاف مرغ مینای گوشواره ای، این پرنده تمایل زیادی به زندگی در مناطق شهری دارد. نژادهای مرغ مینای معمولی به شرح زیر است:

(Crested Mynah) مینای تاجدار

(White Vented Mynah) میانای دمگاه سفید

(Pale bellied Mynah) مینای شکم روشن

(Collared Mynah) مینای طوقه

(Bank Mynah) مینای ساحلی

(Javan Mynah) مینای جاوه

(jungle mynah) مینای جنگلی

گونه های مرغ مینا
گونه های مرغ مینا

مرغ مینای تاجدار

مرغ مینای تاجدار Acridotheres cristatellus از خانواده ی سار می باشد که بومی  جنوب شرقی چین و هند است. بر خلاف میناهای دیگر، دم ان به جای زرد – نارنجی ، سفید رنگ است.

در سال 1890 مرغ مینای تاجدار به منطقه ونکوور در کانادا معرفی شد. در ابتدا

جمعیت آنان  به سرعت گسترش یافت اما در اواسط قرن بیستم، تعداد انها رو به کاهشی رفت ، در حال حاضر این پرندہ در شمال امریکا کاملا ناپدید شده است.

– مرغ مینای دمگاه سفید

مرغ مینای دمگاه سفید، یک عضو از خانواده سار است. این گونه متعلق به جنوب شرق اسیا می باشد و به هند و مناطق مجاور نفوذ کرده است. دارای صدایی مانند صدای سار اروپایی است و مانند مرغ مینای هیل قادر به تقلید صدای انسان است.

مرغ مینای دمگاه سفید عمدا سیاه با دمگاه (مخرج) سفید رنگ می باشد. یک یک قسمت از بال های آن سفید رنگ می باشد. همچنین قسمت زیرین دم نیز به رنک سفید است و حلقه چشم ضخیم و زرد رنگ است، ساق پاها و منقار نیز به رنگ زرد می باشد.بعضی از انها داری رگه های خاکستری رنگی در ناحیه زیر شکم خود می باشند.

این گونه همه چیز خوار است و از مورچه ، کرم ها ، میوه ها و انه تغذیه می کند و تمایل زیادی به خوردن حشراتی دارد که بر روی بدن بوفالو زندگی می کنند.مرغ مینای ماد در حدود 6-2 تخم میگذارد.این پرنده می توانید 8 تا 20 سال عمر کند.

 

 

 

 

Related Posts

اصول پرورش مرغ مینا در منزل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *