پر ریزی قناری و تولک رفتن قناری ها

پر ریزی قناری و تولک رفتن قناری ها

پر ریزی قناری و تولک رفتن قناری : پر ریزی قناریها را نمی توان یک بیماری بحساب آورد، بلکه این سازوکاری طبیعی دارد که در همه پرندگان در یک فصل معین بوقوع میپیوندد. اعقاب پرندگان که همان خزندگان هستند نیز در فصل معینی پوست اندازی کرده و تغییراتی مشابه در آنها بوجود می آید

در پرندگان پرهای کهنه و فرسوده بترتیب خاصی می ریزند و رشد پرهای جدید نیز طی مراحل و وقفه هائیکه هر کدام در حفظ حیات پرنده و توانائی گریز از چنگال دشمنان بیشمار خود مؤثرند انجام میگیرد.

تولک و پرریزی بطور چشمگیری از قدرت جسمانی قناری میکاهد. و تأثیرات عمیقی بر سلسله اعصابش می گذارد. در این فصل اگر پرنده به یک بیماری مبتلا گردد، امور پرریزان مختل گشته و چنین پرنده ای اگر تحت مراقبت قرار نگیرد تمام سال دچار عقب افتادگی میگردد. لذا برای بهبود اوضاع تولک چنین پرندهای لازمست تدابیر زیر را بکار بست:

۱- خارج ساختن تمام غذاهای گرمی از رژیم غذائی اش

۲- خوراندن هفته ای ۳ بار هر بار ۵ قطره مولتی ویتامین از طریق آب آشامیدنی.

3- خوراندن هفته ای 2 بار و هر بار ۳ قطرہ فروس سلفات از طریق آب آشامیدنی،

۴- خوراندن سبزیجاتی چون برگ اسفناج- برگ کلم و مخلوطی از دانه های کاهو و بلغور جو، ترید شیر و نان تست.

5-قرار دادن وام حمام جهت آب تنی و جابجا نکردن قفس

 

پر ریزی قناری و تولک رفتن قناری
پر ریزی قناری و تولک رفتن قناری

 

ترتیب عوض شدن پرها

به هنگام تولک ابتدا پرهای پوشش بدن میریزند و پس از وقفه ای چند روزه پرهای کوچک و از جمله پرهای سر و صورت می ریزند و پس از وقفه ای دیگر پرهای دم و شاهپرها عوض می شوند.

بدیهی است هنگام تولک، پرنده به یکباره تمام پرهای خود را از دست نمیدهد بلکه این ساز و کار طبیعی به نحوی تنظیم شده است که پرنده قدرت پرواز خود را از دست ندهد. جوجه ها در پرریزان سال اول شاهپرها و دم را نگاه می دارند…

 

زمان پرریزان قناریها

تولک قناریها معمولا در فاصله زمانی بین اواخر مرداد تا اوایل مهرماه انجام می شود. یک قناری سالم می بایستی ظرف مدت پنجاه روز پرهای خود را کاملا تعویض نماید. در صورتیکه این مدت بهر علتی بدرازا انجامد. حتما اشکالی در کار بوده است. و می بایست جهت بهبود وضع تولک پرنده اقدام گردد.

دوره طبیعی پرریزان در جوجه های سری اول از ده تا دوازده هفتگی و در جوجه های سری دوم و سوم از شش تا ده هفتگی از تولدشان می باشد.

 

پر ریزی قناری و تولک رفتن قناری - قناری ماده
پر ریزی قناری و تولک رفتن قناری – قناری ماده

 

علائم و نشانه های شروع تولک

تولک رفتن قناریها در فصل معین خود علائم و نشانه هائی دارد که یک پرورش دهنده مجرب به محض مشاهده آن متوجه می شود که یکی از همین روزها قناری شروع به پرریزی میکند.

۱- در قناریهای نر خوراندن قطع میگردد.

۲- در طول روز قناری چندین بار به سر ظرف دانه رفته و بدون اینکه اشتهائی برای خوردن نشان دهد، فقط به دانه نوک میزند.

۳- اغلب به کف قفس رفته و به سینی کف آن نوک میزنند.

۴- معمولا در اواسط روز به فواصل کوتاه روی میله نشیمن به استراحت میپردازد و خمیازه کشیده و پا و بالهای خود را کشاله می رود و سپس بطور عادی به جستو خیز میپردازد.

۵- در فواصل کوتاه و با یک حالت وسواسی پرهای خود را بررسی کرده و هر چند گاهی یکی از آنها را کنده و سپس تکان های شدید بخود می دهد. .

۶- هنگام غروب زودتر از حد معمول بخواب می رود و در نهایت یکی از همین روزها تولکش شروع و پرها یکی پس از دیگری می ریزند.

 

تدابیر لازم برای پشت سر نهادن یک تولک سالم

همانطور که اشاره شد تولک پرندگان یک بیماری نیست، بلکه یک پدیده شگفتانگیز بیماری نیست. اما اگر برای گذراندن یک تولک سالم تدابیر لازم اتخاذ نگردد، امکان ابتلاء به بیماری در پرنده نیز دور از انتظار نخواهد بود. پس لازمست از شروع تولک:

۱- پرندگان را در قفسهای بزرگ قرار داد تا امکان جهش و ورزش را داشته باشند.

۲- استفاده از هوای آزاد و بدورن کوران بسیار پر اهمیت است.

۳- توجه به جیره غذائی روزانه و نیز جابجا نکردن قفس…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *