ویدیو زیبا از نگهداری بوقلمون و جوجه هایش

ویدیو زیبا از نگهداری بوقلمون و جوجه هایش

ویدیو زیبا از نگهداری بوقلمون و جوجه هایش : در این ویدیو از نزدیک شاهد نگهداری بوقملون از جوجه هایش خواهید بود. نگهداری و پرورش بوقلمون یک کار لذت بخش و پر درامد می باشد که با اندکی تلاش و کوشش می توان یک کسب و کار موفق را راه اندازی نمود. برای آموزش جوجه کشی از بوقملون به لینک زیر مراجعه فرمایید.

امکان جوجه کشی در بوقلمونها به هر دو طریق طبیعی و مصنوعی ( دستگاه جوجه کشی بوقلمون ) وجود دارد. برای جوجه کشی طبیعی باید بوقلمونهای مادر مناسبی را انتخاب نمود.
البته نگهداری بوقلمونهای مادر با نگهداری مرغهای مادر در رابطه با مدت، فرم و هزینه نگهداری به هیچوجه قابل مقایسه نیست.
میزان مصرف غذا در بوقلمونها بسیار بالاست چنانکه :

  • در بوقلمونهای مادر سنگین وزن ۲۵۰ گرم در روز
  • در بوقلمونهای مادر میان سنگین ۲۰۰ گرم در روز
  • در مادر سبک وزن ۱۶۰ گرم در روز غذا مصرف می شود.

به هر صورت هزینه نگهداری بوقلمونها تأثیر به سزائی بر روی قیمت تخم آنها میگذارد.
برای جمع آوری تخمهای بارور باید بوقلمونهای مادر به سن بلوغ حقیقی رسیده باشند. به عبارتی برای اینکه آنها از درصد باروری بالائی برخوردار شوند، نباید زودتر از ۳۰ هفتگی اقدام به جمع آوری تخمها برای جوجه کشی از بوقلمون نمود. ضمناً بوقلمونهائی که از آنها تخم گرفته می شود و به عنوان بوقلمون مادر نیز مورد استفاده قرار میگیرند ، باید سالم ، و دارای راندمان تخمگذاری قابل توجهی بوده و از میزان گوشت قابل ملاحظهای نیز در ناحیه سینه و ران برخوردار باشند.
از آنجا که تخمهای بوقلمون چندان حساس نیستند، لذا می توان آنهائی را که کثیف اند شست. چون زمان اینکوباسیون طولانی است و امکان رشد قارچها و حرارت و رطوبت مناسب ماشین وجود دارد ، لذا شستن تخمها ضروری است. درصد جوجه در آوری معمولاً در حدود ۶۵-۷۵ درصد از تخمهای بارور است. برای اخذ نتیجه مناسب تر از جوجه کشی ، انجام اعمال زیر توصیه میگردد:
– جمع آوری تخمها، چند بار در روز از لانه ها.
– تمیز کردن تخمهای کثیف بلافاصله پس از جمع آوری.
– ضد عفونی تخمها پس از تمیز کردن با فرم آلدئید ( برای هر متر مکعب حجم، تخمها به مدت ۲۰ دقیقه در فضای مسدود، در معرض گاز ناشی از مخلوط ۲۰ گرم پرمنگنات با ۳۰ گرم فرمالین قرار میگیرند).
نگهداری تخمها در انبارهای عایق با رطوبتی در حدود ۷۲-۷۵ درصد و حرارت ۱۵ درجه سانتیگراد و امکان ۲-۱ بارگاز دادن در هفته.
– شستن تخمهای نطفه دار ، نخست در حرارت ۳۲، سپس ۳۴ و بالاخره ۳۸ درجه سانتیگراد و ضدعفونی با محلول کلروامین و بالاخره نهایتاً آبکشی و خشک کردن.
– غوطه ور کردن تخمها در محلول تایلوزین در ظروف مخصوص و با فشار معین آب (ابتداء ۵ دقیقه زیر فشار آب خالص و سپس غوطه ور نمودن آنها به مدت ۱۰ دقیقه در محلول تایلوزین برای به وجود آوردن تخمهای عاری از PPLO”).
– مدت نگهداری در انبار، حداکثر نباید از یک هفته تجاوز کند. پس از سپری شدن این مدت تخمها باید به ماشین جوجهکشی منتقل شده باشند.
تخمها تا ٢٤ روزگی در حرارت ۳۷٫۶ درجه سانتیگراد با ۵۵-۶۰ درصد رطوبت در اینکوباتور نگهداری شده و سپس از روز بیست و پنجم به هچری منتقل شده و در این قسمت حرارت به ۳۷٫۲ درجه سانتیگراد کاهش یافته و رطوبت به ۸۰-۸۵ درصد افزایش مییابد.
اصولأ چرخش تخمها در اینکوباتور هر ساعت یا هر دو ساعت یک بار صورت میپذیرد ، ولی حداقل چرخش روزانه را ، ۳ مرتبه ضروری دانسته اند.
تولید تخمهای نطفه دار اغلب مؤثر از فصل می باشد. چنانکه در ثلث های دوم و سوم سال ، تولید خیلی بیشتر است تا ثلث های اول و چهارم آن.

اموزش جوجه کشی از بوقلمون

ویدئو های مرتبط

مقایسه سیستم رطوبت رسانی دستگاه های جوجه کشی اصلی و تقلبی
تولید کننده دستگاه جوجه کشی در مشهد
بسته بندی ضد آب دستگاه جوجه کشی
بیرون آمدن جوجه اردک از تخم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *