نکات مهم در تغذیه فنج

نکات مهم در تغذیه فنج

نکات مهم در تغذیه فنج – به طور معمول، فنچ ها به عنوان پرندگان کوچک که بین چهار تا هفت سال زندگی می کنند شناخته شده اند. مواد غذایی پرنده سهره و انواع آن را می توان از فروشگاه های عرضه حیوانات خانگی خریداری کرد. یکی از مهم ترین کارهایی که نیاز است روزانه انجام شود تعویض آب آشامیدنی است. برای برخی از مردم تعویض آب به صورت روزانه مشکل می باشد این دسته از افراد می توانند به جای استفاده از ظرف آب از : تیوپهای آب دهی استفاده نمایند. مواد غذایی پرنده فنچ باید دارای تعادل فرمول دانه و حاوی مکمل های مفید باشد. رژیم غذایی باید حاوی سبزیجات، میوه و یا اسفناج باشد. خیار و هویج رنده شده نیز می تواند به فنچ داده شود. سیب و موز نیز از مواد غذایی مفید برای فنچ می باشد که برای پرنده حیاتی است زیرا برای رشد و نگهداری استخوان لازم است.افزودن کلسیم به دانه ها نیز ضروری است.

نکات مهم در تغذیه فنج
نکات مهم در تغذیه فنج

کلسیم به عنوان یکی از مهمترین مکملهای مواد غذایی فنچ شناخته شده است. به طور معمول کلسیم را می توان از Cuttlebone و دستورالعملهای غذایی تخم مرغ به دست آورد. هشتاد درصد از مواد غذایی پرنده باید در خانه توسط صاحبان فنچ آماده شود. موادی که در ساخت مواد غذایی پرنده در خانه مورد نیاز است شامل: نخود فرنگی پخته، چغندر، سیب زمینی هندی یا شیرین، کدو تنبل، کلم برو کلی، جوانه بروکسل ، برگ شلغم، کاهو، قاصدک ( dandeliOnS )، برگ کرفس، کاسنی فرنگی، زردآلو، جعفری، مرکبات، موز، سیب، پنیر رنده شده، غذای خشک گربه و سگ، تخم مرغ آب پز و تخم آفتابگردان پوست کنده و بی نمک می باشد.

روش آماده سازی مواد غذایی

در ابتدا ، انواع سبزیجاتی که در بالا ذکر شده است به صورت مربع های کوچک خرد می شود و در ظرف غذای کم عمق قرار می گیرد. ظرف غذا باید در قفسی فنچ باشد. میوه خرد شده از خانواده مرکبات، موز و زردآلو باید با سبزیجات مخلوط شود. همچنین می توان یک ظرف کوچک حاوی سیب را در قفسی فنچ قرار داد زیرا بسیار مطلوب پرنده است.

تامین ویتامین های مورد نیاز فنچ

برای تامین پروتئین مورد نیاز فنچ میتوان از مواد غذایی مانند پنیر رنده شده ، غذای خشک گربه و سگ و کنسرو تن ماهی استفاده کرد.

کلسیم یک ماده معدنی ضروری تکمیل کننده رژیم غذایی فنچهای راه راه محسوب می شود. کلسیم برای رشد و استحکام استخوان بندی پرنده و همچنین در فنچهای ماده برای تخم گذاری بسیار ضروری و مهم می باشد. واضح است که نیاز به کلسیم در فنچ های ماده در طول دوره تخم گذاری بسیار حادتر و شدیدتر است. پودر استخوان موجود در فروشگاههای غذای حیوانات ساده ترین روش برای تامین کلسیم مورد نیاز پرنده می باشد. مخلوط تخم مرغ به عنوان یکی از مواد غذایی می تواند توسط فنچ ها به مدت حداقل سه بار در هفته خورده شود. یک عدد تخم مرغ را در ظرف آب جوشانده بعد از سرد شدن تخم مرغ را پوست کنده و به قطعات کوچک خرد کنید. در نهایت برای تامین کلسیم مورد نیاز فنچ در حدود یک قاشق غذاخوری از دانه آفتابگردان پوست گرفته و بدون نمک

استفاده کند.

فنچها نیاز زیادی به مولتی ویتامین ندارند می توان مقدار بسیار کمی . مولتی، ویتامین به آب آشامیدنی فنچ اضافه کرد. (فقط ارزن و آب مناسب است.)

نکات مهم در تغذیه فنج

فنچ ها همچنین غذاهای زنده مثل کرم و یا سایر حشرات را نیز دوست دارند. این پرندگان عاشق ارزن هستند و شما باید در ظرف غذای آنها به طور مرتب ارزن کافی قرار دهید. بهتر است ارزان ریز مخصوص فنچ را خریداری کنید اما به جوجه فنچهایتان می توانید ارزن درشت بدهید تا عادت کنند. آنها همچنین به شاخه کوچک ارزن نیز علاقمند هستند و یک یا دو پرنده یک شاخه کوچک را در عرض چند روز خواهد خورد. فنچ ها در خوردن بسیار حریص و شلوغ هستند، مثلا دانه ها را به هر سو پخش می کنند. البته این رفتار کمک زیادی به تکثیر دانه ها در طبیعت می کند. ظرف آب استوانه ای فنچ ها را نیز هر روز پر از آب تازه کنید.

شما حتما باید ظرفی کاسه مانند به عمق بسیار کم در کف قفسی تعبیه کنید و آن را پر از آب کنید تا فنچ ها درون آن آب بازی کنند تاکید می کنم اگر عمق ظرف زیاد باشد ممکن است منجر به خفگی پرنده شود.

پس عمق ظرف باید کم باشد.توجه کنید که در زمان تخم گذاری هرگز ظرف آب برای فنچ قرار ندهید. گذاشتن مقداری خاک در قفس آنها بسیار مفید است و پرنده ها خود را با آن تمیز می کنند.

همچنین در طول دوره تخم گذاری و خوابیدن روی تخم ها، دارندگان و پرورش دهنگان زیادی توصیه می کنند که یک خوراک دستی مخصوص  پرنده شامل انواع دانه های خیس خورده را درلانه پرنده قرار دهید زیرا خوراکی مقوی برای فنچها محسوب می شود. مزیت استفاده از این پودرهای دست ساز آماده برای تغذیه فنچها در این است که در هنگام غذا دادن به جوجه های تازه از تخم در آمده والدین راحت تر خواهند بود و جوجه ها بهتر می توانند این فرمول غذایی را هضم کنند. دلیل استفاده از این غذای دستی برای فنچ ها قبل از شروع دوران زاد و ولد آشنایی و عادت کردن فنچها به این غذا بیان می شود تا در روزهای بعد والدین بتوانند از این غذا برای تغذیه جوجه های جوان استفاده کنند. وقتی فنچها در موقعیتهای استرس زا مانند تعویض محل زندگی، تولید مثل، از دست دادن جفت و … می باشند بهتر است به رژیم غذایی آنها مقداری پودر ویتامین محلول در آب اضافه نمود.

باقی مانده ی میوه و سبزیجات و تخم مرغ را باید برای جلوگیری از پلاسیده شدن و به وجود آمدن میکروب و وارد شدن بیماری به پرندگان حتما از قفس خارج کرد

 

نکات مهم در مورد قفس فنچ

6 دیدگاه برای “نکات مهم در تغذیه فنج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *