معرفی پرندگان زینتی : جیور اسپانیایی

معرفی پرندگان زینتی : جیور اسپانیایی

جیور اسپانیایی : این نژاد از قناری که بتازگی وارد ایران شده است، سرآمد همه جیورها و نژادهای بلند است. این نژاد در مدت زمان کوتاهی محبوب همگان شده و بالاترین قیمت ها را بخود اختصاص داده.

پانصد هزار تومان، هفتصد هزار تومان و حتی گاهی بیش از یک میلیون تومان بابت یک اسپانیائی سالم قیمتی متداول می باشد، اخیرا اسامی دیگری نظیری جی بکس و کبری و غيره.

در بین نژادهای بلند و با اصلاح پادار پدید آمده اند که طرفدارانی نیز دارند. و رفته رفته در حال آمیخته شدن با سایر نژادهای بلند و تولید جوجه هائی بسیار گرانبها می باشند.

 

جیور اسپانیایی - پرندگان رنگین

 

قناری های 3.4 جیور و یکسر

قناریهای باریک و بلند که در برخی موارد از ترکیب یورکشایر اصلاح شده با قناریهای رسمی بلند پدید آمده اند به قناری یکسر موسومند.

 

قناریهای یکسر با پاهای بلند و سر کوچک و بدنی باریک و کشیده در بازارهای امروزی پرندگان زینتی از طرفداران بسیاری برخوردارند، قیمت مناسب و شادابی و زیبائی خاصی که دارند در رنگ های متنوع و الوان در ردیف قناریهای خوب قرار دارند.

بسیاری از تکثیرکنندگان، قناری جیور اسپانیایی را با قناری یکسر ترکیب نموده و جوجه های حاصله که حد فاصل جیور و یکسر می باشد به 3.4 جيور موسومند.

نگهداری از 3.4 جیور اسپانیایی به مراتب سهل تر از نگهداری خود جیور می باشد.

این پرندگان بسیار محکم، قوی و استوار و همیشه شاداب هستند بطوریکه هر پرورش دهنده را به شوق و وجد میاورند.

 

نژاد لانکشایر

این قناری از حدود یکصد و پنجان سال پیش تا کنون همواره از پرطرفدارترین قناریهای جهان بوده است. از نظر درشتی هیکل می توان لانکشایر کاکلی را در ردیف کمیاب قلمداد نمود.

 

پرنده زیبا

 

نژاد رولر هارتس

نژاد هارتس زمانی به شهرت رسید که توسط معدنچیان ناحیه تیرول تحت تعلیم و تربیت قرار گرفت. بلبل خوش آهنگ هارتس نغمه های این پرنده را بشکلی جادوئی سحرآمیز تغییر داد.

صدای هارتس از چهار نغمه مشخص تشتشکیل شده است:

۱- خالی چرخاندن یعنی خواندن بدون صدا

۲- غرش یعنی با حالت قلیانی خواندن

3-صوت یعنی جیک های ملایم و موزون

4-زنگ یعنی چهچه

نژاد هارتس را همواره می توان در زمره ایده آل ترین قناریها بحساب آورده.

قناری رسمی بارز

پدیده ای که در سالهای اخیر در ایران و بین پرورش دهندگان قناری مورد توجه خاصی قرار گرفته است با دم بارز و بلندتر از ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر، پاها استوار و کشیده و بلند با گردنی برازنده و قامتی کشیده و چشمانی براق و نافذ و حرکات و جست و خیز شاداب و جسورانه، در رنگهای زیبا و چنان می نماید که بی اختیار آدمی را بیاد پرندگان افسانه ای می اندازد.

شخصیت بارز و منحصر بفرد این پرنده او را در ردیف قناریهای ایده آل جهان قرار داده است.

و این همه مدیون و مرهون رحمات پرورش دهندگان قناری در ایران می باشد.

در نمایشگاههای سالیانه قناری رسمی بلند در تهران، قم و اصفهان و سایر نقاط ایران حرفهای زیادی برای گفتن دارد. مشتاقان و طالبان این قناری زیبا از سراسر کشور در نمایشگاههای سالیانه جمع شده و سعی دارند در بین پرندگانشان قناری رسمی بلند داشته باشند.

نگهداری از رسمی بلند چنان شوق برانگیز است که هر طرفدار قناری را وا میدارد به نگهداری یک جفت اکتفا نکرده و تعداد چند جفت از این گونه زیبا را در جمع پرندگان خود داشته باشد.

این پرنده از هر نظر یک قناری ایده آل برای همگان است.

در بین جوجه هایی که تولید می کنند گاهی قناریهایی به وجود می آیند که به مراتب از والدین درشتر و زیباتر هستند،

در مورد قناریهای رسمی بلند که بتازگی پا به عرصه وجود نهاده اند مطالب زیاد است که در اینجا به مختصری اشاره گردید.

علاقه مندان به این واریته جدید که زحمات زیادی در راه بهبود کیفیت این قناری برداشته بسیارند.

کسانیکه به پرورش این قناری همت گماشتند و با بهترین اسلوب علمی که از هر نظر منطبق با استاندارد بین المللی چه از نظر تغذیه و دارو و محیط زندگی این پرنده است . می توان از آقایان فرشاد خواجوی ، محمدحسن مرادبیگ و کورش علایی نام برد.

این تکثیر کنندگان با روشهای علمی و کاملا بهداشتی جزو بهترین پرورش دهندگان قناری در ایران هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *