معرفی بیماری قناری نر و ماده – بخش هفتم

معرفی بیماری قناری نر و ماده – بخش هفتم

ادامه معرفی بیماری قناری نر و ماده – بخش ششم : وارد شدن باکتری یا ویروس از طریق هوای کثیف یا دانه آغشته به فضله و غذاهای فاسد و کپک زده. درون نای و نایژه ها موجب برونشیت می شود. علت اصلی برونشیت، درمان نکردن سرما خوردگی یا وجود رطوبت زیاد و نزدیک بودن قفس به سقف اطاق است.

علائم: تنفس با منقار نیمه باز و نفس های سنگین، همراه با خس، خس سینه در برونشیت حاد بیشترین آسیب به قسمت جعبه صوتی وارد میگردد و در پرندگان – آوازخوان بروز این بیماری برای همیشه پرنده را از خواندن می اندازد.

پرنده مبتلا اشتهای خوردن را از دست میدهد و پرهای خود را پفکرده و روی تیرک نشیمن میافتد. در چنین وضعیتی پرنده بیشتر از حد معمول آب می نوشد و این فرصت خوبی برای خوراندن دارو می باشد.

طریقه مداوا: پرنده بیمار را به قفس کوچکی انتقل داده و دمای محیط را به ۲۹ درجه سانتیگراد می رسانیم، هر شب بخور او کالیپتوس و محیط گرم و استراحت بدور از سروصدا و تغذیه از غذای مغذی همراه با سیب درختی، پرتقال شیرین و سبزیجاتی چون: برگ کاهوی تازه و یکروز در میان ۵ قطره شربت سینه کودکاهن و روز بعد ۵ قطره مولتی ویتامین و روز دیگر ترکیب عسل و آب لیمو و گلیسیرین شفابخش میباشد.

هر قدر بهبودی حاصل گردید از مقدار دما و دفعات دارو کاسته گردد. گرمای ۲۹ درجه سانتیگراد و بخور او کالیپتوس و نیز یکروز در میان ۵ قطره شربت سینه کودکان مفید می باشد.

 

معرفی بیماری قناری نر و ماده
معرفی بیماری قناری نر و ماده

 

اسپرژیلوز (قارج تنفسی)

قفس آلوده به فضله انبوه شدن فضولات در کف قفس به مرور ایجاد کپک و نوعی قارج می نماید که از طریق دانه هایی که به کف قفس میریزند، وارد مجاری تنفسی شده و قارچ در مجاری تنفسی در مجاورت رطوبت بسرعت تکثیر کرده و در آغاز حفره های ششی و در نهایت همه مجاری را پر نموده و کار تنفس با مشکل انجام میگیرد، بطوریکه عمل دم و بازدم با زحمت و همراه خر و خر گاو همراه است

باید توجه داشت که قارچ بسیار سریع تکثیر کرده و علاوه بر پر کردن حفره های ششی ، از طریق لوله های موئین وارد مغز استخوان شده و سرنوشت غم انگیزی را برای پرنده رقم میزند و به مرور می تواند به یک بیماری مسری و خطرناک برای سایر پرندگان تبدیل گردد.

علائم: پرندہ مبتلا علائمی شبیه برونشیت و سرماخوردگی شدید از خود نشان میدهد. یک پرورش دهنده مجرب و دقیق با مشاهده علائم میتواند بوسیله یک پنس مقداری از فضله کف قفس را روی تکه ای کاغذ سفید قرار دهد و در معرض نور قوی و به کمک یک ذره بین به وجود کپک و قارچ پی ببرد، در این مورد بخصوص و در موارد پیشرفته قارچ در قسمت فوقانی منقار 9 جائیکه حفره های بهینی قرار دارند مشاهده می شود.

 

معرفی بیماری قناری نر و ماده - عکس قناری ماده
معرفی بیماری قناری نر و ماده – عکس قناری ماده

 

طریقه مداوا: با مشاهده چنین بیماری بایستی پرنده را به یک قفس تمیز با وسایل تمیز انتقال داده و سریعا قفس آلوده را از محل دور کرده و در هوای آزاد، در معرض نور خورشید قرار داد.

بوسیله دود اسپند میتوان هوای اطاق را ضدعفونی نمود و مقدار یک قاشق چایخوری پیدرا در یک لیتر آب حل نمود و روزی ۲ بار صبح و ظهر از طریق ظرف آبخوری در اختیار پرنده قرار داد. البته بایستی این پرنده دور از سایرین نگاه داری شود تهویه مناسب و استفاده از هوای آزاد بشرطی که موجب سرماخوردگی نشود و استفاده از دانه های تمیزی مانند تخم کاهو، تخم خرفه و استفاده از مخلوط عسل و آب لیمو و گیلیسیرین مناسب می باشد

میوه هائی نظیر: پرتقال، گلابی و سبزی شاهی همراه ترید شیر و نان تست داده شود. این بیماری اگر بدقت مداوا نشود نبدیل به (پنومونی) شده و قناری را تلف می کند.

کلمات مرتبط : قناری بیمار ، تشخیص قناری بیمار ، مداوای قناری بیمار ، جوجه کشی از قناری ، کتاب نگهداری قناری ، کتاب بیماری های قناری

Related Posts

معرفی بیماری های شایع قناری نر و ماده – بخش دوازدهم
بیماری های شایع قناری نر و ماده – بخش یازدهم
معرفی بیماری های شایع قناری نر و ماده – بخش دهم
معرفی بیماری قناری نر و ماده – بخش هشتم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *