لانه سازی و جفت گیری فنچ ها

لانه سازی و جفت گیری فنچ ها

لانه سازی و جفت گیری فنچ ها – فنچ ها اگر با تغذیه مناسب روبرو شوند زمانی که به سن دو ماهگی می رسند بالغ می شوند و توانایی تشکیل خانواده و جفت گیری را خواهند داشت. جفت گیری و آماده شدن برای تولید مثل زمانی دیده خواهد شد که بهترین شرایط نگهداری را با موارد ذکر شده برای پرنده بدون هیچ گونه مزاحمتی مهیا کنید. در هفته دو بار مولتی ویتامین و کلسیم به ظرف آب اضافه کنید. بعد از 6  یا ۷ ساعت آب را عوض کنید زیرا مولتی ویتامین ته نشین می شود.

ظرف آب را با کمی مایع ظرف شویی و ابر ظرف شویی با آب داغ خوب بوشیید.

می تواندی در هفته دو مرتبه برنج بدون روغن به فنچ بدهید.

در ارزن مقداری سنگریزه تمیز و ضدعفونی شده بریزید.

در هفته دو مرتبه سبزیجات و میوجات تازه مثل سیب شیرین ، هندوانه ، گلابی ، انگور ، جعفری ، اسفناج ، کاهو ، هویج بخار پز به فنچ داده شود. دقت کنید که پرنده به کدام علاقه بیشتری نشان میدهد.

دستگاه های مخصوص جوجه کشی

 

 

لانه سازی و جفت گیری فنچ ها

شرایط تکثیر

فنچ ها در شرایط مطلوب به طور مداوم می توانند به پرورش و اصلاح نژاد بپردازند. با این حال در طول خشکسالی ، پرورش متوقف گشته اما گفته شده است با شروع دوباره باران مجدداً تولید مثل آغاز می شود. برای آماده شدن پرنده نر برای جفت گیری دسترسی به آب بسیار ضروری است. برای گونه هایی که در مکانی یکنواخت زندگی میکنند زمان تولید مثل از اهمیت خاصی برخوردار است.

عوامل موثر در جفت گیری:

شرایط غذایی فنچ ماده

بارش باران به دو صورت بر جفت گیری تاثیر میگذارد، به صورت مستقیم با فراهم کردن آب آشامیدنی غیر مستقیم با ایجاد مواد غذایی و رطوبت

وجود چمن های سبز

اندازه غدد جنسی

یک جفت فنچ هنگامی که میخواهند لانه سازی کنند رفتاری را از خود نشان میدهند به این صورت که به شدت شروع به جمع آوری لوازمی برای لانه سازی میکنند. بهتر است در این دوران کاغذ تکه تکه شده و شاخه های کوچک مثل چوب جارو یا برگ در اختیار آنها قرار داده شود. اگر آنها چیزی برای جمع اوری پیدا نکنند از پر و پوست دانه ها استفاده خواهند کرد. هر چیزی میتواند برای ساخت لانه در گوشه قفسی یا حتی در لانه ای صاحب پرندگان در اختیار آنان قرار داده و یا حتی در ظرف غذا انباشته شود. زمانی که این رفتار از یک جفت فنچ دیده می شود پس از مدتی شما مشاهده میکنید که آنها یک لانه به بزرگی یک سیب یا پرتقال فراهم کرده اند

این لانه همیشه باید در بالاترین قسمت در گوشه ی قفس قرار گیرد. این لانه باید مقابل ظرف غذا و در فاصله نزدیک چوبی که برای نشستن فنچ ها در نظر گرفته شده است قرار گیرد. اگر میله دور از لانه باشد فنچ نر روی آن نخواهد نشست و در طول دوران تخم گذاری فنچ ماده ترجیح میدهد بالای لانه بنشیند در دوران لانه سازی هر دو پرنده وقتشان را در طول شب در کنار لانه صرف میکنند. وقتی لانه مورد قبول واقه شد و هر شب را در آن سپری کردند آنها اقدام به جمع آوری مقدار زیادی تکه های نرم برای کف لانه از برگ و رشته های مثل نخ و شاخه های نرم میکنند. آنها رشته هایی را ترجیح میدهند که بیشتر از 2.5 سانتی متر طول نداشته باشد. طول نخ اگر بیشتر از 2.5 سانتی متر باشد باعث گره خوردن به انگشت فنچ می شود لانه با کوچکترین لوازم ممکن برای ساخت تا یک هفته قبل از تخم گذاری آماده می شود در هر دوره تخم گذاری بین 3 تا 12 تخم گذاشته می شود.

جفت شدن فنچ نر و ماده

بعد از اینکه فنچ نر و ماده را در قفس رها کردید به شرطی که قفس در جای ثابتی از خانه قرار داده شده باشد بین 2 تا 20 روز طول میکشد که این دو فنچ با همدیگر جفت شوند. برخی از فنچ ها ممکن است جفتی که شما برایشان انتخاب کرده اید را نپسندند بنابر این اگر یک جفت را بیش از 3 ماه در محیط مناسب با تغذیه مناسب نگهداری کنید و علاقه ی جنسی بینشان مشاهده نکرده اید جفتها را عوض کنید. جفت گیری فنچ ها بسیار سریع و در عرض چند ثانیه صورت می گیرد.

دو فنچ جفت شده همیشه در کنار هم هستند با هم لانه سازی میکنند و در کل در کنار یکدیگر ند حتی اگر به صورت گله ای زندگی کنند.

تحقیقات جدید نشان داده است که ماده فنچ های بی وفا برای انتخاب جفت هایی با اسپرم های مرغوب تر، مشکل پسند هستند.این یافته توجیه میکند که چرا این ماده فنچ های معمولاً تک هستند. این یافته توجیه مکند که چرا این ماده فنچ های معمولاً تک همسر گاهی اوقات چندین جفت نر اختیار میکنند. پدیده ای که تحت عنوان چند همسری شناخته شده است. رقتار چند همسری مزایای آشکاری برای نر ها دارد چون به آنها امکان میدهد ژنهای خود را به جوجه های بیشتری منتقل کنند اما دانشمندان مدتها متحیر و متعجب بودند که چرا در برخی موارد فنچ ماده هم در وفاداری به جفت خود تقلب میکند در حالی که میداند اگر جفت آن از این موضوع مطلع شود ماده و جوجه خود را ترک میکند و این جدایی مشکل ساز خواهد شد چون برای بزرگ کردن جوجه ها وجود مادر و پدری با هم ضروری است. از آنجا که نگهداری از جوجه ها انرژی بسیاری از ماده فنچ میگیرئ ، لذا ترجیح میدهد با انتخاب جفتی با اسپرم و توان ژنتیکی قوی جوجه های سالم به دنیا بیاورد و این ریسک منفعت آشکاری برای ماده فنچ داردنکته ای برای فنچ های وحشی وجود دارد که این نوع وحشی به سختی در قفس جفت گیری میکننئ و برای جفت گیریحتماً شرایطی مطابق با طبیعت که شامل گیاهان و شاخه ها باشد باشد در قفس ایجاد کنید و قفس باید بزرگ و در حد  m2 x3 باشد و دیگر اسنکه رنگ این نوع فنچ ها در جفت گیری تغییر میکند (مخصوصاًجنس نر) و پر رنگ تر میشود و فنچ ها در این هنگام خیلی حساس و تحریک پذیر می شوندو از شلوغی باید دور باشند و باید در محیط آرام نگه داری شوند تا به راحتی جفت گیری کنند و به هیچ وجه نباید به تخم های آنها دست زد چون ناراحت میشوند و دیگر روی آن تخم ها نمیخوابند.

 

نکات مهم در تغذیه فنج

37 دیدگاه برای “لانه سازی و جفت گیری فنچ ها

 1. سلام من فنچ هایم مدتی است که فنچ هایم زیاد به خانه یشان میروند وبه زیبایی خانه توجه دارند اما در شب ها فنچ نر بیرون از لانه و فنچ ماده داخل خانه میخوابند !شاید دلیلش این است که فنچ ها هنوز جفت نشده اند اما من حدود۲ماه است که از فنچ هایم مراقبت می کنم وطبق اطلاعات فنچ ها بعد از ۲تا۲۰روز جفت میشوند . آب و غذای کافی دارند وقفس هم در حالت معمول است چرا؟

  1. تخصصو گروه صنعتی اسکندری در پرورش فنچ و جوجه کشی از فنچ میباشد دراین مواقع بهتر است از دامپزشک کمک بگیرید. با تشکر

   1. سلام خسته نباشید امیر حسین هستم من یه جفت فنچ خریدم الان سه هفته هست خریدم ولی داخل لونه نمیرن ولی من در اختیارشون چوب ریز نخ پنبه گذاشتم ولی همه اینارو میبره روی جا دونی میزاره چی کار کنم حالا داخل لونه برن..ولی نر میاد سرشو میکنه داخل لونه فقط کمی پنبه میریزه بیرون داخل نمیره ماده هم اصلا لونرو نگاه نمیکنه چی کار کنم

    1. شما فنچ هاتو 10روز هرکدومو تک بنداز بعد دوباره جفتشون کن لونه روهم بعد سه روز کامل جفت شدن بزار من خودم این مشکل واسم پیش اومد به این شکل حل شد اگر هم باز تولونه نرفتن فنچ ماده رو عوض کن

    2. سلام یکبار فنچ را بگیر و زورکی بکن توی لانه. چند ثانیه دستت رو جلوی لانه نگه دار تا نتونه فرار کنه . بعد از چند لحظه که توی لانه آروم گرفت خیلی یواش دستتو فاصله بده از جلوی در لونه تا نور داخل بره و ترسش از بین بره و باز هم دستت رو دور تر کن تا در نهایت از لانه خارج میشه .من قبلا از این روش نتیجه گرفتم. اگر با انجام یکبار ترسشون نریخت دو سه روز این کار رو کنن در نهایت ترسشون میریزه و میرن داخل

    3. دوست عزیز با سوراخ کردن خونشون میتونی کاری کنی که برن تو خونه..چون برای بار اول از جای تاریک میترسن…من هم مشکل تو رو داشتم…حتی اگه تونستی برا چند روز سقف خونه رو بردار تا یاد بگیرن خونه رو..بعداز چند روز سقف و بزار…مطمعن باش میرن داخل…فدات

    4. باسلام چونکه داخل لونت تاریک هستش وحتما بالای لونت هم کاملا پوشیده شد لانه های کوزه ای خیلی خوب هستند هم جاشون‌فراون هست هم بالاش باز هستش

 2. با سلام و خسته نباشید و تبریک سال جدید :
  من یه جفت فنچ دارم یکی سفید (ماده ) و یکی خاکستری یا همون زبرا(نر ) که موقع خرید فروشنده بهم گفت جفت اما الان بیشتر از یک ماه هست که بچه دار نشدن و با عرض معذرت موقع جفت گیری هر دو این کار را انجام میدن یعنی هم ماده هم نر عمل جفت گیری را انجام میدن ولی بی فایدس و جدیدا هم با هم دعوا میکنند جوری که نر اجازه ورود ماده به لونه را نمیده و با نوکش میزنه ماده را و یه نکته مهم اینکه آیا فنچ ماده سفید توانایی خواندن داره چون فنچ من آواز میخونه البته جلوی آینه ایی که تو قفسشون گذاشتم ممنون میشم تا کمکم کنید ?

  1. با سلام اطلاعات ما در این حد نیست که جوابگوی این سوال باشیم متاسفانه ، بهتر این هست که شما به یک دامپزشک مجرب مراجعه بفرمائید.

  2. اون سفیده ماده نیست دو تا فنچات نرن من خودم زیاد با فنچ سر و کار داشتم یه بار همین اتفاق افتاد برام دو تا نر تو یه قفس بودن با هم عمل جفت گیری انجام میدادن ????

  3. سلام خیر فنچ ماده نمیخونه.و احتمال زیاد هر دو نر هستن.اگر پایین گوشش کمی رنگ طلایی داره قطعا نر هست اگر نداره ممکنه نر باشه و ممکنه ماده باشه

  4. دوست عزیز فنچ ماده بندرت میخونه…این فنچهات جفت نیستن…هیچ وقت به حرف پرنده فروشا گوش نکن.اونا فقط میخوان پرنده رو ردکنن و بفروشن…اون سفیده رو با یک ماده عوض کن…نوک ماده کمرنگ تره ..

 3. سلام من دو روز بعد از اینکه فنچ هام رو خریدم دیدم نخ هارو تو لونه ميبرن ولی چوب جارو هارو نه بعد از دو روز دیدم شبا تو لونه میخابن حالا يه هفته و سه روز گذشته ولی تخم نذاشتن سه روز یکبار هم بهشون تخم مرغ آبپز ميدم سیب هم ميدم ولی هنوز تخم نذاشتن چکار کنم؟

 4. سلام میخواستم بدونم وقتی که فنچ ها باهم جفت هستن و همه چی خوب پیش میره اشکالی نداره من هر روز ببرمشون بیرون هوا خوری؟ ودوباره بیارمشون خونه چون تو مطالبتون نوشته بودین قفس رو اصلا جا بجا نکنید!
  تأثیری رویہ جوجه گیری نمیزاره مشکلی پیش نمیاد؟! دمای مورد نظر باید چقدر باشه تو خونه که واسه تخمشون یا خودشون مشکل ساز نشه گرما یا سرمای بیش از حد؟؟
  من الان نزدیک به یه ماه هستش فنچ هامو خریدم و مرتب بهشون میرسم اما هنوز مولتی ویتامین و کلسیوم ندادمشون بنظر شما ضروریه؟ باید بدمشون تا جوجه گیری کنن چون الان ۱۰روز میشه که مرتب جفت گیری میکنن و باهم خوبن همه چی عالی پیش میره درست طبق گفته هاتون اما تخم نذاشتن هم نر و هم ماده هم میرن تو لونه تکی و دوتایی وقت خوابیدن! درضمن من خودم تو لونه واسشون الیاف ریختم اونام مرتب کردن بصورت دایره ای.
  ممنون میشم جواب بدین،اینم ایمیلم اگه خواستین لطفا جواب رو واسم ایمیل کنید چون ممکنه یادم بره بیام وبسایت دوباره تا جوابمو بگیرم مرسی بابت اطلاعات مفیدتون و حضورتون یاحق✋?
  http://[email protected]

  1. با سلام بهتر است سوالتان را در انجمن جوجه کشی مطرح بفرمایید تا پاسخگوی شما عزیزان باشیم.
   برای ورود به انجمن جوجه کشی بر روی این لینک کلیک فرمایید.

  1. توصیه ما به شما پست دادن درون انجمن میباشد. برای ورود به انجمن جوجه کشی به آدرس forum.joojekeshi.com مراجعه فرمایید.

 5. سلام من محمد حسین هستم من دو جفت فنج دارم و جدا از هم در قفس هستند تو قفس اولی نره میرو تو لانه ولی نره نمیره……ولی در قفس دومیم ماده میره تو لانه ولی نره نمیره چه کار کنم

 6. سلام ی هفته است ی فنچ نر و دوتا ماده خریدم
  این ک دوتا ماده هست و ی نر برا جفت شدن مشکلی داره؟؟

 7. باسلام و خسته نباشيد من يه جفت فنج دارم تا حالا چند بار بم جوجه دادن ولي متاسفانه پاي فنج نرم گير كرده به لونه از مچ به پايين قطع شده ميخواستم بدونم بازم جفت گيري ميكنن با اين شرايط ممنون

 8. سلام دوماه پیش یک جفت فنچ راراه خریدم داخل لانه نمیرفتن سقفش را برداشتم رفتن تخم کردن 3 عدد ولی هفته ای یک تخم /درست هم روش نمیخوابن دیروز دیدم تخمها را زیر پنبه دفن کردن /گرچه پنبه جدید نگزاشته بودم /ازتخم اول 15روز گذشته چکار نم؟ تخمهارا بردارم؟

 9. سلامو درود،من يه جفت فنچ دارم كه شروع به تخم گذاري كردن،اگريه ماده بندازم توقفسشون و يه لونه ي ديگه بزارم اون نره با ماده جديده جفتگيري ميكنه؟؟.يك نرو دوماده.

 10. سلام
  من حدود یک هفته می باشد که فنچ خریدم و تو مغازه همونجا مرده پنبه گذاشت تو لونشون بعد می خواستم بدونم این توی جفت گیری اثر داره؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *