سر در آوردن جوجه ها از تخم (فنچ)

سر در آوردن جوجه ها از تخم (فنچ)

سر در آوردن جوجه ها از تخم (فنچ) و دوره ی خوابیدن روی تخمها ممکن است ۱۲ تا ۱۵ روز طول بکشد. همه مراحل خانه سازی تا مستقل شدن جوجه های بال و پر گشوده ، تقریباً دو ماه طول می کشد. در این مدت چنانچه ذکر شد به جیره ی غذایی پرنده بیش از گذشته بایستی توجه نمود و غذاهای مکمل و تقویتی ذکر شده را هر روز در اختیار پرنده قرار داد تا جوجه هایی قوی و سالم داشته باشید و جوجه ها سریع و مناسب رشد داشته باشند. از دست زدن و نقل مکان مرتب فنچ ها مخصوصا زمانی که دارای جوجه و تخم هستند خودداری ورزید تا با ترک جوجه ها و تخمها و بزرگ نکردن احتمالی جوجه ها توسط پرنده ی پدر و مادر روبرو نشوید. در این زمان بایستی سرک کشیدنهای متوالی به پرنده به حداقل کاهش یابد تا پرنده با آرامش، خاطر جمعی و به خوبی جوجه ها را بزرگ نماید. در نگهداریشان هم نمی بایستی هیچ گونه کوتاهی و بی حوصلگی را در خود راه داد. جوجه ها را تا زمانی که کاملا بزرگ نشده اند و نمیتوانند غذا بخورند از پدر و مادرشان جدا نکنید. کاهی اوقات دیده شده که صاحبان پرنده، جوجه ها را خیلی زودتر از موعد مقرر از پدر و مادرشان جدا می کنند و این خود باعث ناراحتی و افسردگی پرنده ی نر و ماده و

ضعف و عقب ماندگی جسمانی جوجه ها می شود پس حتما جوجه ها را در زمان مناسبی که به دان خوردن افتاده اند و پرنده ی پدر و مادر هم به آنها بی توجه شده اند جدا کنید.لانه فنچها را در ارتفاع کوتاهی در میله های میانی قفسی نصب کنید تا در صورت اینکه جوجه های تازه به دنیا آمده از لانه به پایین افتادند آسیب جدی نبینند.

سر در آوردن جوجه ها از تخم

مخلوط بذر، غذای مناسب و ایده آلی برای نوزاد فنچ است. این غذا به صورت آماده در فروشگاه حیوانات خانگی در دسترس است . شما باید فنچ های نوزاد را در فاصله زمانی منظم تغذیه کنید.

همچنین آب کافی با فاصله زمانی منظم به فنچ نوزاد بدهید.

حشرات نیز بدلیل داشتن پروتئین خوراک مفیدی برای رشد جوجه می باشد.

به خاطر داشته باشید که جوجه باید در مکانی گرم و نرم نگهداری شود.

تامین دمای مناسب برای پرورش جوجه فنچ بسیار مهم است.

به خاطر داشته باشید که تغذیه نامناسب و استرس می تواند سبب بیماری ها و حتی مرگ این پرندگان زیبا شود.

هرگز جوجه را مجبور به خوردن آب و غذا نکنید. هنگامی که پر پرندکان شروع به رشد می کند، به آنها مقدار کمی از قرص بلوغ مرطوب شده با آب میوه بدهید.

گاهی اوقات اتفاق می افتد که فنچ نوزاد منقار خود را برای خوردن باز نمیکند، در این زمان ضربات آهسته به نوک فنچ زده و پشت آن را به آهستگی نوازش کنید تا مجبور شود نوک خود را باز کند.

باید تجهیزات تغذیه قبل و بعد از تغذیه جوجه فنچ استریل شود.

از لوازم جانبی تغذیه و تجهیزات پرورش جوجه به خوبی نگهداری کند.

از تغذیه جوجه فنچ با دست، بپرهیزید زیرا خطرناک است و باعث مرک جوجه می شود.

بیش از حد به جوجه غذا ندهید زیرا سبب عفونت باکتریایی

می شود .

گاهی اوقات جوجه های کوچک توسط جوجه های بزرکتر به بیرون از لانه هل داده میشوند در این صورت شما خیلی آهسته جوجه را به داخل لانه برگردانید.

  • گاهی اوقات زمانی که جوجه داخل لانه می میرد مادر جوجه را به خارج از قفس می اندازد. در این زمان شما جوجه مرده را برداشته مراسم خاک سپاری را انجام دهید.

 

تولید مثل فنچ ها

9 دیدگاه برای “سر در آوردن جوجه ها از تخم (فنچ)

  1. سلام
    لونه فنج های من بالای قفس هست و الان هم تخم گذاشتن
    در مطلب بالا خوندم که لونه باید پایین باشه که اگر جوجه ها افتادن آسیب جدی نبینن و از طرفی گفته شده که نباید قفس یا لونه رو تکون داد حالا من چیکار بايد کنم

  2. سلام من جفت فنج دارم انها تخم گذاشتند و جوجه هاشونم دراومد من مشکلی دارم اینه که 6تا جوجه اند ویک لانه کوکچک انها روی هم خابیدن جای کمی دارند من دلم واسشون میسوزه اخه زجر میکشن لطفا بگید من چیکار کنم…..لانه بخرم فنج بخرم یا از لانه مرغ عشق که بزرگ است بخرم ….لطف کنید بگید

      1. چطور میشه تخم فنچ گلدین رو تو دستگاه جوجه کشی گذاشت آخه سوراخ شونه ها فرق میکنه آخرین سایز ریز بلدرچینه اما فنچ ریز تره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *