درباره فنچ

فنچ – درباره فنچ 
فنچ ها از پرندگان قاره استرالیا هستند که در گله های حتی چند هزار تایی در دشت های این قاره زندگی می کنند. فنچ ها زندگی اجتماعی را خیلی دوست دارند. اغلب مردم با این پرنده کوچک آشنایی دارند یا از آن نگهداری کرده اند. این پرنده انواع گوناگونی دارد، اما اغلب فنچ های در ایران از نوع (finch zebra) هستد.

درباره فنچ

زیبایی، آواز این پرنده، شیطنتها و از همه مهمتر قابلیت تکثیر بسیار آسان آن باعث جذب طرفداران این پرنده شده است. فنچ ها جثه کوچک داشته و در مقایسه با بسیاری از گونه های پرندگان زینتی ارزان ترین پرندگان هستند. شمار زیادی از فنچ ها تحت شرایط قفسی به خوبی تولید مثل می کنند. برخی از گونه های فنچ مثل، فنچ گورخری ZEBRAFINCH و فنچ GOULDIAN FINCH ، چنان به شدت مورد ثکثیر قرار گرفته اند که اکنون آنها به عنوان پرندگان اهلی محسوب می شوند بسیاری از فنچ ها صداهایی از خود در می آورند اگر چه ممکن است این صداها حالت اواز و موسیقی نداشته باشد. بیشتر آنها فوق العاده رنگارنگ و زیبا هستند در طبیعت به حالت جفت زندگی می کنند بنابراین ما نیز بهتر است آنها را در قفس بصورت جفت و در خانواده های کوچک یا گروههایی از گونه های مختلف نگهدارى کنیم. فنچ از جنس سهره می باشد که برخی از گونه های آن نظیر فنچ راه راه بومی استرالیا می باشد و برخی دیگر در مناطق وسیعی از اروپا پراکنده اند. همچنین گونه های دیگری از این پرنده را می توان در اندونزی و تیمور شرقی به صورت بومی و در آمریکا، پرتغال و پورتوریکو بصورت رها سازی شده یافت. این پرنده در دشت های باز با درخت و درختچه های پراکنده زیست می کنند. اما با مزاحمتهای انسان نیز کنار آمده و حتی در مكان هایی که زیستگاهشان از بین میرود و جای آن را ساخته های دست بشر می گیرد نیز به زندگی ادامه می دهد.
این پرنده شامل انواع گوناگونی است که تکثیر آن توسط محققان ژنتیک یا دوستداران این حیوان بوجود آمده است.عمر این پرنده به عوامل محیطی و ژنتیکی آن بسیار وابسته است.فنچ ها معولا پنج تا ده سال عمر می کنند ، و برخی معتقدند که تا یازده سال زنده می مانند.
یکی از پرورش دهندگان اظهار میدارد که فنچ وی تا دوازده سل عمر کرده و تا سه ماه قبل از تلف شدن ، تولید مثل می کرده است.فنچ ها ارزان قیمت بوده و برخی از نژادهای کمیاب آن کمی گران تر از بقیه به فروش می رسند ، به همین علت تهیه چند عدد فنج برای نگهداری در منزل کاری بسیار ساده و آسان است.معمولا فنچ ها را از قاره آفریقا ، استرالیا و آسیا تهیه می کنند.فنچ ها پرندگان حساسی هستند و باید آنها را از دود سیگار و یا بوهای تند آشپزخانه و یا مواد ضد عفونی کننده قوی محافظت کرد .زیرا بوای تند می تواند باعث مرگ و میر پرنده شود.فنچ ها نسبت به صحبت کردن و یا سوت زدن آدمی عکس العمل نشان داده و از این کار خوشحالمی شوند، اما متاسفانه قدرت تقلید صدا را ندارند.

تاریخچه پرورش فنچ 

از سال ۱۴۷۸ میلادی که جزایر قناری به تصرف اسپانیاییها در آمد، تعداد زیادی از فنچ ها یا سهره های وحشی و همچنین تعدادی قناری از آنجا به اسپانیا آورده شد و چون این پرندگان آوای دلنشینی داشتند به تدریج اسپانیاییها به پرورش این گونه پرندگان در منازل علاقمند شدند و چندی نگذشت که تکثیر انبوه این گونه پرندگان توسط برخی از پرورش دهندگان اسپانیایی آغاز گردید و سپس برای فروش به سایر کشورهای اروپایی صادر گردید. اما پرورش فنچ از دیر باز در کشورهای مختلف نظیر هندوستان، ایران و چین رواج داشته است و در ادبیات فارسی کهن، نام «سهره» به وفور دیده می شود.

Related Posts

درباره تولید مثل فنچ ها
نکات مهم در مورد قفس فنچ
درباره فنچ ها بخش دوم
درباره فنچ ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *