انواع نژاد فنچ

انواع نژاد فنچ –  فنچ نواری 

فنچ نواری
فنچ نواری

نام علمی آن Lonchura striat است و نام های دیگر آن مانکین دمگاه سفید، فنچ دم سوزنی، فنچ بنگالی وحشی، فنچ پشت سفید می باشد. در این نژاد نیز همانند فنچ بنگالی تشخیص جنسیت کار دشواری است و این کار را فقط از دقت در رفتار پرنده می توان دریافت و معمولاً آواز فنچهای نر آن شبیه فنچهای نر بنگالی است ، اما بسیار خجول بوده و معمولاً در حضور افراد آواز نمی خوانند. این فنچ ها کوچکتر از فنچهای بنگالی می باشند و در بسیاری از فروشگاههای پرندگان زینتی به عنوان فنچ بنگالی فروخته می شوند و بسیاری معتقدند که فنچهای بنگالی در حقیقت فنچ های نواری اهلی شده اند. این پرنده در بسیاری از مناطق آسیا پراکنده است.


 

انواع نژاد فنچ –  فنچ جاوه

عکس فنچ جاوه
عکس فنچ جاوه
نر و ماده فنچ جاوه
نر و ماده فنچ جاوه

 

نام علمی آن Padda Oryzivora است. این نژاد دارای جثه ای بزرگ بود و  منقاری قوی و محکم دارد و می تواند ضررهای زیادی وارد کند، اما به طور کلی پرندگان بی آزار و صلح جویی هستند.فنچ های نر و ماده شبیه هم هستند و همانند بسیاری از اعضای این خانواده نفریق بین و نر و ماده از طریق آوازخوانی صورت می گیرد.

البته افراد خبره با دقت فراوان به جفت های این نژاد می توانند نر و ماده را از هم تشخیص دهند، چرا که نرها برورى قاعدہ منقار نک برآمدگی سرخ رنگ دارند که در مادهها دیده

نمیشود و برخی دیگر معتقدند که رنگ حلقه دور چشم ها در نرها پر رنگ تر از ماده هاست، اما به نظر می رسد که تشخیص جنسیت از برآمدگی روی منقار راحت تر است. بر خلاف حجم جثه و منقار بزرگ شان، پرندگان بسیار صلح جویی هستند و به راحتی می توان آنها را با فنچ های کوچک جثه در یک قفس نگهداری کرد. این پرنده ممکن است که با هم نژادهای خود درگیر شود، اما دیده نشده که با پرندگان

نژادهای دیگر درگیر شده باشد.


 

انواع نژاد فنچ – فنچ بلوطی

عکس-فنچ-بلوطی
عکس-فنچ-بلوطی

نام علمی آن Lonchura castaneothorax است. نام دیگر آن مانکین سینه بلوطی است. نر و ماده آن کاملاً شبیه هم هستنلی و فقط از طریق او از خوانی و رقص مخصوص جفتگیری می توان نر و ماده آن را از هم تشخیص داد البته در صورتی که نر و ماده در بین گروهی از هم نژادان باشد، رفتارهای نرینه گی در فنچ های نر واضح تر خواهد بود.این پرنده در قفس نیز زاد و ولد می کند.پنج زیر گونه از این نژاد وجود دارد که یکی از آن ها در استرالیا و چهار زیر گونه دیگر در گینه نو وجود دارند.از مشخصات این نژاد داشتن ناخن های بلند است که این امر در محیط زیست طبیعی می تواند مزیتی باشد و باعث شود که پرنده بتواند بر روی شاخه ها به خوبی مستقر شود ، اما در داخل قفس می تواند مشکلاتی را پدید آورد.

Related Posts

درباره تولید مثل فنچ ها
نکات مهم در مورد قفس فنچ
درباره فنچ ها بخش دوم
فنچ سالم ، حفظ سلامت فنچ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *